Živé zrno


Je to velmi jednoduché.

Živé zrno je zrno se zachovanou klíčivostí, což ale není u obilí, které se dá sehnat na trhu, taková samozřejmost.

Obilí uskladňované v obrovských silech většinou o klíčivost přijde vlivem chemikálií a inertní atmosféry, ve které je uchováváno.

Takže, kde nejlépe sehnat živé zrno?

Nejsnáze živé zrno seženete přímo u zemědělce, který uskladnil úrodu klasickým způsobem, tak jak se to dělalo po staletí. Dobře suché obilí se uskladní v sýpce, kde k němu může vzduch a to je celé.

Na klíčený chleba je vhodné používat zrno s nízkým obsahem lepku, to poznáte velmi jednoduše. U pšenice má obilka na lomu škrobovitou strukturu bíle barvy. Takovéto zrno je většinou používáno pro krmné účely, protože potravinářský průmysl požaduje pouze zrno s vysokým obsahem lepku. Speciálně šlechtěné odrůdy - obilka je na lomu špinavě bílá, poloprůhledná, podobná lomu umělé hmoty nebo moduritu. Tak této super kvalitní vyšlechtěné obilovině se raději vyhněte.

U žita nejsou tak velké rozdíly v obsahu lepku, takže tady je výběr jednodušší.

Poměrně dobré zkušenosti máme s triticale, což je kříženec pšenice a žita, má malý obsah lepku a chleba je z něj výborný.

Upozorňujeme, že odrůd triticale je velmi mnoho a ne všechny musejí být vhodné - nám se osvědčila odrůda Tulus.


ZPĚT na hlavní stránku

 

Je to možné, celozrnný klíčený chleba, bezlepková dieta, hydrolýza, mokré mletí, o kvásku, živé zrno, recepty, mlýnky Predátor, mykotoxiny, aflatoxiny